Sitesağsabit

Eğitimde ailenin yeri

Yeni bir eğitim öğretim yılı başladığı bu günlerde, “okul” ile “aile” ilişkilerinin değeri üzerinde durmak gerekir. Eğitim öğretimden yüksek düzeyde verim almak için okul ile ailenin dayanışması kaçınılmazdır. Çağımızda eğitim, okul duvarlarının arasında sıkışıp kalmış etkinlikler olarak görülmemektedir. Günümüzün eğitim bilimcileri, eğitim faaliyetlerinin yalnız başlarına eğitimciler tarafından yürütülmesinin yeterli olmayacağı görüşünü benimsemişlerdir. Öğrencinin yetiştirilmesinde ana-babanın elinden tutup okula kaydettirdiği çocuğu için; “eti senin kemiği benim” denmesi zamanı eskilerde kalmıştır. En başta aile olmak üzere öteki kurum ve kuruluşların belediyelerin, kültür kuruluşlarının eğlence yerlerinin okulların çalışmalarına yardımcı olmaları beklenir. Okullarımızın açılmasıyla birlikte şenlenen yollarımız bizlere eğitim bağlamındaki görevlerimizi sorumluluklarımızı da hatırlatmalıdır. Özellikle öğrenci servisleri, öğrenci kantinleri, dinlence ve eğlence yerleri çocuklarımız için daha duyarlı olmak zorundadırlar. Okullarımızın yakınlarında bulunan iş yerleri gürültü yapmamaya özen göstermelidirler. Bütün bu katkıların gerçekleşebilmesi için okul-aile birliklerinin etkin çalışması gerekir.

Okul-aile birlikleri eğitimcilere yardımcı olmak ve onlarla el ele vererek böylece, çocuklarının daha yüksek düzeyde eğitim almalarına katkıda bulunmak için kurulmuşlardır. Okul-aile birlikleri okullarda uygulanan eğitim teknikleri ve disiplinleri konularında velilerin bilgilendirilip bilinçlendirilmesini sağlamakla yükümlüdürler. Bilgili ve bilinçli ana-babaların eğitime katkısı daha büyüktür. Bu nedenlerle nitelikli eğitim yöneticileri ile öğretmenlerimizin tümü okul ile ailenin dayanışmasından yanadır.

Çocuk, okula başlamadan önce altı yıl ailenin elindedir. Bu süre içinde kimisi alışkanlık haline gelmiş olan sayılmayacak kadar birçok şeyi ailesinden öğrenmiştir. Bilinçli aile çocuklarının okul öncesi gelişim evrelerini eğitimcilere çekinmeden bildirirler. Bizim toplumumuzda gerekmesi durumunda doktorlarına hastalarının genel durumlarını söylemede sakınca görülmediği halde; kendi çocuğunun davranış bozukluklarını eğitimcilerden öğretmenlerden gizleme eğilimi vardır. Bu türden yanlış davranışlar gösteren ana-babalar çocuklarının zararına neden olduklarını bilmemektedirler. Öte yandan okul çocuğun eğitim kurumlarına başlamasından önce ve eğitim öğretimin devamı sırasında ailesinde kazandığı birikimi göz önünde bulundurmakla yükümlüdür. Eğitimciler, çocuğun okul öncesi ve okul dışı zamanlardaki kazanımlarını; ister eğitimin amaçları yönünden olumlu olsun, ister olumsuz olsun göz ardı etmemelidirler. Öğrencinin ailesini, çevresini, eğilimlerini tanımak öğretmenin görevleri arasındadır. Okul-aile birlikleri eğitime katkısı büyük değer taşıyan bu çok yönlü hedefleri gerçekleştirmek için vardır. Geleceğimizin güvencesi yavrularımız için aile ile eğitimcinin buluştukları yer, okul- aile birlikleridir.

Anamur’da ilk ve orta dereceli okullarımızın tümünde yönetmelik hükümlerine göre her eğitim öğretim yılında faaliyet gösteren okul-aile birliklerinin, amaçları doğrultusunda, verimli ve etkin olduklarını söylemek zordur. Bu durum, daha çok, velilerimizin istenilen düzeyde okul çalışmalarına ilgili olmamalarından ileri gelmektedir. Çocuğunu okula kaydettiren veli işinin bittiğini düşünüyor. Serasına, bağına, bahçesine işi olsun olmasın her gün gidenlerimiz en değerli varlıklarımız kendi çocukları için okullara her öğretim yılında bir kez bile gitmiyorlar. Rehber öğretmenleriyle görüşmüyor, aile birliği çalışmalarına katılmıyorlar. Beş yüz öğrencisi olan bir okulda yılda bir, bilemediniz iki defa yapılan okul-aile birliği toplantılarına elli atmış velinin katıldığını görmek üzücüdür.

Tüm ana-babaların okul aile dayanışması çalışmalarına katılmalarında sayısız yararlar vardır. Anamur’da eğitim düzeyi yüksektir. Daha başarılı sonuçlar alabilmemiz için tüm ana babaların okul aile birlikleri çalışmalarına katılmaları eğitimcileri sevindirecektir. Çocuklarımızın başarısını arttıracaktır.

Tüm eğitim çalışanlarımıza, öğrencilerimize 2018-2019 eğitim öğretim yılının sağlıklı ve başarılı olmasını dilerim.

Yazarın Diğer Yazıları

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code
Yorum Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık