Sitesağsabit

Toplu taşıma

Artan şehirleşme ve nüfus yoğunluğu ile birlikte birçok yeni problemlerle karşılaşıyoruz ve bu ister istemez hayatımızı zorlaştırıyor. Kentte oturanların şehir merkezlerine alış veriş ve iş merkezlerine,  kolayca ve hızlı bir şekilde ulaşabilme ve dönüş yapabilme isteği birçok problemi beraberinde getiriyor. Bu problemlerin çözülmüşlük oranı o şehrin gelişmişliği ile doğru orantılıdır.

Gelişmiş dediğimiz ülkeler bu problemlerini toplu taşıma hizmetini en üst seviyeye çekerek çözmüşlerdir.

Ülkemizde özellikle büyük şehirlerimizde ulaşım problemini, trafik yoğunluğu-nu, otopark problemini çoğumuz yaşayarak görmüşüzdür.

Her ne kadar toplu taşıma için yatırım yapılsa da ağırlık yollara, otobanlara verildiği için trafikteki araç sayısı da hızla artmaktadır.

Petrolde dışa bağımlı olduğumuz için bu durum ülkemiz için dışa bağımlılığın artarak devamı anlamına gelmektedir. Ayrıca maddi ve manevi sorunlara da yol açabilen bu soruna İstanbul en güzel örnektir. Dünya kenti İstanbul’da yaşayanların ruh sağlığını bozan faktörlerin başında trafik ve toplu taşım probleminin geldiğini söylemek yanlış olmaz sanırım.

İlçemiz Anamur nüfus olarak büyük bir ilçe olmamasına rağmen insanlarımızın şehir merkezine kolayca ulaşmasında işlerini görüp kolayca evlerine dönmelerinde problemler yaşandığı görülmektedir. İnsanlarımızın alışverişe, işine vb. çoğunlukla özel araçlarıyla gelmeleri trafik yoğunluğu ve otopark problemi olmak üzere birçok probleme yol açmaktadır.

Toplu taşıma bir şehrin gelişmişliğinin en önemli ölçütlerinden biridir. İlçemizde birçok eksikliğe rağmen çarpık bir kentleşmeden bahsetmek haksızlık olabilir. Birçok ilçeye göre altyapı sorunları çözülmüş veya çözülmekte.

Bu bağlamda Güzelyurt mahallemizin bazı sakinlerinin belediye otobüslerinin güzergahı ile ilgili sorunları olduğunu bu konuda imza topladıklarını ve büyük-şehir belediyesinin ilgili dairesine gönderdiklerini duyduk.

Yaşadığım mahalle olduğu için yaptıkları toplantıya beni de çağırdılar bende bilgilenmiş oldum. İlgililere isteklerini iyi niyetle iletmenin yollarını aradıklarını gördüm. Onlara hak vermemek mümkün değildi. İstedikleri 19 Mayıs caddesine (stadyum yolu) düzenli otobüs seferleri konmasıydı.

5 NO’lu sağlık ocağı şehir stadı, kültür merkezi, spor salonu tenis kortları ve Kocamaz spor tesislerine ulaşmak için en kısa yol olan 19 Mayıs caddesine bu güne kadar niçin toplu taşım aracı konmadığını insan merak ediyor. Semt sakinleri şehir merkezine gidiş dönüşlerinin en az bir saat sürdüğünü otobüslerin bu güzergahı kullanması durumunda bunun 15 dakikaya ineceğini belirtiyorlar.

19 Mayıs Caddesi otogardan denize inen birçok Anamurlunun yürüyüş için tercih ettiği bir yol güzergahıdır. Düzenli otobüs seferleri konması durumunda ve halk bilgilendirildiği takdirde bu güzergahta kısa zaman da yolcu kapasitesinin istenen düzeye gelebileceği belirtiliyor.

Kaldı ki kamu hizmetinde kar amacı güdülmemesi gerektiği unutulmamalıdır. Ulaşım hakkı, kentte yaşayan insanların en doğal hakkı olarak algılanmalıdır. İnsanların toplu taşımada yaşadığı sorunlar yerel yönetimlerce iyi irdelenmeli ve buna göre çözüm yolları bulunmalıdır.

En kolay ve hızlı ulaşımı sağlayabilmek için şehrin gelişimine ve ihtiyacına paralel olarak güzergahlar güncellenmelidir. Bu güncelleme en akılcı şekilde yapıldığı zaman şehir merkezinin trafik yoğunluğu ve otopark sorunu belli ölçülerde rahatlayacaktır.

Bu anlamda semt sakinlerinin iyi niyetli imzalarının Büyükşehir belediyesinin ilgi-li birimlerince dikkate alınacağını ve en kısa sürede çözüm üretileceğini düşünüyoruz.

Düzenli seferlerin başlaması durumun da stadyumda maçlara ve diğer etkinliklere gidenlerin ayrıca spor salonunu ve Kültür merkezini kullananların da yararlanabileceği düşünülmelidir.

Toplu taşım araçlarının kullanılmasını teşvik etmek bunu en üst düzeye çıkarmak, maddi ve manevi olarak bir şehrin kazanması, daha planlı gelişmesi kısaca o kentte yaşayanların kazanması demektir.

Yazarın Diğer Yazıları

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code
Yorum Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık