Sitesağsabit

Şen: Anamur'da balık çiftliklerinin olması kabul edilemez

Anamur Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Fatih Şen, yazılı bir açıklama yaparak, “17 km’lik kum sahili olan Akdeniz’in incisi ilçemizde kurulması planlanan 7 adet balık çiftlikleri öncelikle turizm bakanlığı tarafından turizm bölgesi ilan edilen Demirören bölgesi ve Anamur’da olması kabul edilemez. Ayrıca bölgemiz Akdeniz foklarının yaşama alanıdır” dedi.

DENİZ EKOSİSTEMİ VE DOĞAL HAYATI YOK EDİYOR

Balık çiftliklerinde GDO’lu yem ve çeşitli kimyasalların yanı sıra, balıkların verimini arttırıcı ve hastalıklara karşı da antibiyotikler kullanıldığını anımsatan Fatih Şen, “Balık çiftliklerinde kullanılan yemler, antibiyotikler ve diğer kimyasallar ile birlikte balıkların dışkıları denizin dibinde birikerek zamanla denizin dibindeki bitki örtüsünü ve denizdeki oksijeni yok etmektedir. Bu durum denizdeki diğer canlıların bölgedeki varlığını tehdit etmektedir. Deniz yatağında biriken su yoğun kirlilik denizin ekosistemini ve doğal hayatını zamanla yok etmektedir.

Balık çiftlikleri Muğla’da denizi çok kirletmiştir. Kirli denizde verimli üretim yapılamadığı için Muğla’dan sökülüp Anamur’a kurulumu yapılmak istenmektedir. Balık çiftliklerindeki kirlilik ve kullanılan kimyasallar, balıkların dışkıları denizin yüzeyine de yayılmaktadır. Bu da insan sağlığını tehdit etmenin yanında turizmin bitmesine de neden olmaktadır. Ayrıca, balık çiftliklerinin sınırını çizen varil ve şamandıralarla koylar kapatılarak, yatların, teknelerin ve turistlerin denize girmeleri engellenmektedir. Balık çiftliklerinin çalışanlarının kaldığı barakalar, kıyıların görüntüsünü bozmaktadır.

Bilinmelidir ki, bilinçli turist, balık çiftliklerine yakın yerlerde denize girmeyi tercih etmez. Muğla’nın turizmini olumsuz yönde etkileyen balık çiftlikleri Anamur’da da turizme çok zarar verecektir. Bizler Anamur’da denizlerimizi kirletecek, ekosistemimizi ve sağlığımızı bozacak balık çiftliklerinin kurulmasını istemiyoruz.

Bu nedenlerden dolayı Anamur’da balık çiftlikleri kurulmaması yönünde Anamur Turizm ve Kültür Derneği olarak kanunlar çerçevesinde hakkımızı arayacağız.”

yukarı çık