Sitesağsabit

Saygun Paşa konferans verdi

Anamur Kültür Derneğinin davetlisi olarak Anamur’a gelen Paşa ‘26 Ağustostan Cumhuriyete Giden Işıklı Yolun Türk Tarihindeki Yeri ve Önemi’ konulu konferans verdi. Konferansa Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Anamur Kültür Derneği Başkanı Yaşar Alıcı, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Anadolu ezeli ve ebedi Türk yurdudur diyerek sözlerine başlayan Paşa, Türkiye tarihini değiştiren üç yere dikkat çekti. Kocatepe, Sakarya ve Çanakkale. Paşa, “Son günlerde ortaya atılmış bir sav var. Çanakkale sadece Türklere ait değil,  bütün ümmetindir, şeklinde. Hayır, efendim buna kesinlikle karşıyım. Düşman kuvvetlerinin arasında Müslüman Araplar, Pakistanlılar vardı. Peki, buna ne demeli? Bu ümmetçilik fikrine aykırı bir kere.

Ordumuz kurtuluş savaşında 40 kilometre yolu 3 günde yürümüştür. Bizim ordumuz kendinden katça çok fazla orduyu yerle bir etti. 3 bin şehit verdi. 130 bin iken 30 bin esir aldı. Orduya bakacak olursak; sanayi yok, tarım yok, kıyafet bile yok. Ama bir inanç var, sadakat var, sabır ve Atatürk var. Atatürk’ün Türk tarihini değiştiren üç emri var; ‘Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum. Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır. Ordular ilk hedefiniz Akdeniz ileri.’  İşte bu üç emir savaşın kaderini değiştirmiştir” şeklinde konuştu.

İSLAMİYET TERCİHİM, TÜRKLÜKSE KADERİMDİR

Sözlerine Cumhuriyet dönemi ile devam eden Paşa “Cumhuriyetin kurulma aşamasına gelirsek; Türk Milleti Türklük ve Türk kültürü ile yeniden buluştu.  Hoca Ahmet Yesevi’nin bir sözü vardır; ‘İslamiyet tercihimiz, Türklük kaderimiz’ şeklinde. Tam olarak öyle. Peki, Türk Milleti kimdir? Türk Milleti; Anayasada Türk Devletine vatandaşlık ile bağlı ananın veya babanın çocuğu Türk’tür.  Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye Halkına Türk Milleti denir.

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki; bu cumhuriyet kolay kurulmadı size o günleri yaşamış bir gazetecinin anısını paylaşmak istiyorum. “O günlerde herkes merakta idi. Ben o zamanlar Öğüt Gazetesi’nde çalışıyordum. Atatürk Çankaya’da Cumhuriyeti kurmanın son çalışmalarını yapıyordu. İnsanlar akın akın meclise gidiyordu. Ve ilk adım atıldı. Anayasanın birinci maddesi ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ maddesi alkışlarla kabul edildi.” Bazıları diyor ya Cumhuriyet zorla kabul ettirildi diye. Hayır, Cumhuriyet alkışlarla kabul edildi” şeklinde konuştu.

Konuşmasını yaptıktan sonra Saygun Paşa davetlilerin sorularını yanıtladı. Konferans sonunda Saygun Paşaya Anamur Kültür Derneği Başkanı Yaşar Alıcı ve Anamur Belediye Mehmet Türe tarafından plaket takdim edildi.

Saygun Paşa konferans verdi
yukarı çık