Sitesağsabit

Kaymakamlık izni dikkate alınmadı

Anamur Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nde görevli coğrafya öğretmeni Uğur İnan’a, 29 Ekim kutlamaları için Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtına çelenk sunumu yaptığı için kademe durdurma cezası verildi.

Aynı zamanda Eğitim İş Sendikasının Anamur Şube Temsilciliği görevini yürüten Uğur İnan’a verilen cezanın iptali için Eğitim İş Sendikası Anamur Şube yöneticileri, Yüksek Disiplin Kurulu’na ve Bölge İdari Mahkemesi’ne başvuracaklarını belirttiler. Sendika yöneticileri, kaymakamlık olurunun olmasına rağmen, verilen disiplin cezasını kabul etmediklerini ifade ederek, aynen şu ifadelere yer verildiler, “Ekim 2016 Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde Eğitim İş Anamur Şube Temsilciliği olarak Atatürk Anıtına çelenk sunma programı düzenlemek için Anamur Kaymakamlığı’na başvuruda bulunmuş, kaymakamlık düzenlenmesi yönünde karar vermiştir. Kaymakamlığın sendika adına çelenk sunmasına onay vermesine rağmen Anamur Cumhuriyet Anadolu Lisesi Müdürlüğü, temsilcilik başkanımızı okuldaki etkinliklerde görevlendirip, sendikanın çelenk sunumunu engellemeye çalışmıştır. Temsilcilik başkanımız Uğur İnan, okul müdürlüğüne başvurarak, görevlendirilmesinin iptal edilmesi gerektiğine dair dilekçe vermiş, fakat okul müdürü kendi görevlendirmesini kaymakamlık olurunun üzerinde tutarak suç işlemiştir. Ayrıca okul müdürü bu tavrı ile 4688 sayılı sendika yasasını hiçe sayarak, yasa tanımadığını göstermiştir.

KAYMAKAMLIK İZNİ DİKKATE ALINMADI

Temsilcilik başkanımız, kaymakamlık makamının iznine ve 4688 sayılı yasaya dayanarak, 29 Ekim günü Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtına çelenk sunumunu gerçekleştirmiştir. Daha sonraki süreçte okul müdürü, Uğur İnan’ı okuldaki etkinliğe katılmadı diyerek şikâyet etmiştir. Görevlendirilen müfettişler de kaymakamlık olurunu dikkate almayarak Cumhuriyet Bayramı’nda çelenk sunma programını gerçekleştiren sendika başkanımıza “Kademe Durdurma” cezasını vermişlerdir. Başkanımızın derecesi en üst kademe olduğu için ¼ maaş kesim cezasına çevrilmiştir.

Eğitim İş olarak, bu cezayı kabul etmediğimizi, cezanın iptali için Yüksek Disiplin Kurulu’na ve Bölge İdari Mahkemesi’ne başvuracağımızı beyan ederiz.

Eğitim İş Temsilciliği olarak kurulduğumuz günden bu yana Cumhuriyetimize, vatanımıza ve emeğimize yönelik saldırılara boyun eğmedik, bundan sonrada eğmeyeceğimizi, Cumhuriyeti savunmak suçsa bu suçu işlemeye devam edeceğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz” denildi.

Kaymakamlık izni dikkate alınmadı
yukarı çık