Sitesağsabit

Dr. Kurtulgan'dan açıklama

Diş Hekimi Kurtulgan, yaptığı açıklamasında, “İlk dişçilik yüksekokulu ‘Dişçi Mekteb-i Aliyesi’nin açıldığı 22 Kasım 1908 tarihi ülkemizde bilimsel diş hekimliğinin başlangıcı olarak kabul edilmiştir. 22 Kasımı içine alan hafta ise ağız ve diş sağlığı haftası olarak kutlanmaktadır.”

Kurtulgan, “Ağız vücuda açılan bir kapı gibidir. Ağız sağlığı sadece düzgün konuşmak, sağlıklı beslenmek, güzel bir gülüşe ve nefese sahip olmak için değil aynı zamanda bütün vücut sağlığı için çok önemlidir. Ağız sağlığının bozulması sindirim sisteminde kalp beyin böbrek ve eklemlerde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Diğer yandan sistemik bazı hastalıkların belirtileri de ilk olarak ağız içi muayenede tespit edilebilir” dedi. 

Ağız ve diş sağlığının nasıl korunması gerektiğini söyleyen Diş Hekimi Kurtulgan, “Ağız ve diş sağlığımızı korumak doğru teknikle yapılacak olan temizlikten geçer. Dişler günde en az 2 kez kişinin kendi çene yapısı ve diş dizilimine uygun olarak seçilen doğru bir fırça ve mercimek büyüklüğündeki flor içerikli bir diş macunu ile tüm diş yüzeylerini temizlemeye yetecek kadar sürede fırçalanmalı, günde bir kez etkin şekilde diş ipi ile ara yüz temizliği yapılmalıdır. Doğru beslenme alışkanlıkları da ağız hijyen ve sağlığı açısından çok önemlidir.”

Dişlerin ağrımamasının sağlıklı olduğu anlamına gelmediğini belirten Kurtulgan, “Diş ağrısının olması için diş çürüğünün çok ilerlemiş olması gerekir. Düzenli diş hekimi kontrolleri ile erken dönemde tedaviler ve koruyucu uygulamalar sayesinde dişlerin kaybedilmesi engellenebilir. Bu nedenle yılda iki kez düzenli diş hekimi kontrolleri alışkanlık haline getirilmeli” dedi.

yukarı çık