Sitesağsabit

Belediye meclisinden ortak karar

Anamur sınırları içerisinde bulunan TOKİ Konutları, Anamur Cezaevi ile Ormancık, Akine ve Sarıağaç Mahallelerinde bulunan paket arıtma sistemlerinin çalışmaması veya verimli çalışmaması sebebi ile belediye meclis üyelerince gerekli kurumlara gönderilmek üzere imza toplandı. Çevreye, tarım arazilerine, içme suyu olarak kullanılan kuyuları olumsuz etkilendiği, çevreye verdiği kötü koku gibi durumlar göz önüne alınarak mecliste oy birliği ile gerekli kurumlara yazı gönderilmesi kararı alındı.

Alınan kararla hazırlanan yazı şu şekilde:

Biz aşağıda imzası bulunan Anamur Belediyesi Meclis Üyeleri olarak, İlçemiz sınırları içerisinde ve Bakanlık sorumluluğunda bulunan Baraj sahasında kaldığı için su altında kalan ve yeniden inşa edilen Ormancık, Akine ve Sarıağaç Mahallelerin (eski köy) de kurulu bulunan Paket Arıtma Tesisleri çalışmadığından ya da verimli çalışmadığından Dragon (Koca Çay) Çayına karışmakta ve bu su, içme sulama gibi alanlarda kullanıldığında denize ulaşana kadar birçok yerleşim yerinden geçerek insan sağlığına çok büyük bir zarara sebebiyet vererek çevre felaketine neden olacaktır.

Anılan mahallelerin giderleri, kanalizasyonları arıtılmadan içme suyu kaynaklarını besleyen ‘Koca Çayı’ kirleterek hem insan sağlığına hem de çay da bulunan canlı türlerini sonlandırdığı, Çayın sulama suyuna karıştığı, doğal dengesini bozduğu, ağır bir kokuyla çevreyi adeta yaşanılmaz kılan bir hal aldığı görülmektedir.

Çayın taşıdığı mikroptan kaynaklanan hastalıkların çokluğu istatistiklerden anlaşılabilir.

Ayrıca Ören Mahallesi TOKİ Konutları ve cezaevi paket arıtma sistemleri de aynı minval üzere olup, çözüm beklemektedir.

Turizm ve Tarım Kenti Anamur’umuzun yaşanılmaz bir hal almasına sebep olacak bu doğa katliamına bir an önce çözüm bulunması için gerekli hassasiyetin gösterilmesini bekler en derin saygılarımızı sunarız.

Belediye meclisinden ortak karar
yukarı çık