Sitesağsabit

Ballı: Öğretmen olmak istemezdim

Kanal 33’de Özdemir Yollarda programında Bozyazı’nın dünü ve bugününü anlatan Bozyazı Belediye Başkanı Mehmet Ballı, “Ben bu dönemde öğretmen olmak istemezdim” dedi.

Bozyazı Limanı girişindeki belediye parkında gerçekleşen programda Başkan Ballı, göreve geldiği ilk yıllarda Bozyazı’nın bir köy olduğunu, yaptığı çalışmalarla ilçenin şehir görünümü kazandığını belirtti.

Başkan Ballı, programda eğitim ve öğretim konusunda bu dönemde öğretmen olmak istemezdim diyerek yapılan istatistiklere göre matematik, fen bilimleri vb. konularda dünyada 52. ve 53. sıralarda olduğumuzu belirtti ve şöyle devam etti: “Ben bu dönemde öğretmen olmak istemezdim. 27 sene öğretmenlik yaptım, 2003’de emekli oldum. Ziya Paşa; ‘Görüp ahkâm-ı asrı münharif sıdk u selâmetten, çekildik izzet ü ikbal ile bâb-ı hükûmetten’ der. Yani bu işten tam zamanında ayrıldığımı düşünüyorum. Falan yere okul yapmışsın, bilgisayarla donatmışsın. Bunlar olması gereken şeyler ama eğitim ve öğretimde neredeyiz, nereye gidiyoruz. Bilim adamı yetiştiremiyoruz, teknoloji üretemiyoruz. Yüzlerce ziraat fakültesi var ama tohumu halen dışarıdan alıyoruz. Son 100 yılda Nobel ödülü almış 3 Türk bilim adamımız var, 3’ü de eğitim ve öğretimini yurtdışında almış. Bunu yetkililerin araştırması gerekiyor. Yeni yeni bazı güzel adımlar atılıyor ama yeterli olduğunu düşünmüyorum. Bir Almanya bir Japonya 2. Dünya Savaşı’nda yerle bir oldu, o mucizeyi gerçekleştirdiler, hızla ileriye gittiler. Necdet Sevinç, okumuş olduğum bir kitabında der ki: ‘Almanya bugünkü yerinde saysa, bizde bu şekilde gelişmeye devam etsek, Almanya’nın seviyesine 250 senede varırız’ demişti. Bunları yetkilileri eleştirmek için söylemiyorum ama buna mutlaka bir çözüm bulunması lazım” diye konuştu.

yukarı çık