Sitesağsabit

Anamur’da Gagavuz Türkleri anlatıldı

Anamur Belediyesi Meclis Salonu’nda düzenlenen konferansa ilgi oldukça yoğundu. Konferansta, Türkiye’yi ve Anamur’u çok sevdiğini her fırsatta vurgulayan Dr. Olga Radova, Anamur’a geliş amacının bilim olduğunu, edindiği bilgileri Anamurlularla paylaşmak olduğunu belirtti.

BAŞKAN TÜRE'Yİ YÜREKTEN KUTLARIM

Dr. Radova, “Anamur’a ilk 2012 yılında geldim. Aradan geçen beş yılda Anamur çok değişmiş. Yeni çok güzel yerler açılmış. Kültürel ve sosyal faaliyetler artmış. İnsanların sosyal alanı genişlemiş. Dünyada birçok yer gördüm. Bu kadar kısa sürede kendini geliştirebilen nadir ilçelerden Anamur. Anamur’un değişimine çok şaşırdım ve bu çalışmalarından dolayı Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe’yi kutlarım” dedi.

Olga Radova, konferansta, Güneydoğu Avrupa Gagavuz Türkleri’nin etnik tarihini, kültür mirası ve Anadolu Türkleri’ni, Gagavuzların dedelerinin Güneydoğu Avrupa ve diğer tarihi bölgelerde yerleşmelerini, çağdaş zamanda Gagavuzların yaşadığı yerleri ve Güneydoğu Avrupa Gagauzların foklorunda devlet sınırları sayılabilecek konuları anlattı.

Anamur’da Gagavuz Türkleri anlatıldı
yukarı çık