Sitesağsabit

Anamur ile ilgili flaş iddia!

Bursa Barosu’nca, Bursa Akademik Odalar Birliği Avukat Özgür Aksoy Konferans Salonu’na düzenlenen ‘Kıbrıs’ın Geleceği’ konulu panelde konuşan Dr. Ahmet Zeki Bulunç verilen tavizlerin, Anamur sahillerini Rum denizi haline getireceğini öne sürdü. KKTC’nin emekli Ankara Büyükelçisi Dr. Ahmet Zeki Bulunç Kıbrıs uyuşmazlığının temelinin ‘insan hakları, hukuk ve adalet sorunu’ olduğunu vurguladı. Doğu Akdeniz’deki hızlı değişimin dinamiklerini anlatan Bulunç, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, Kıbrıs milli davasında bugüne kadar yapılmamış, gündeme getirilmemiş, tartışmaya açılmamış temel konuları tavizkar bir şekilde gündeme getirdiğini öne sürdü.

BULUNÇ: ANAMUR SAHİLLERİNİ KAYBEDEBİLİRİZ

Bulunç, “Bugüne kadar hiçbir devlet kendi lehine yapılmış olan antlaşmaların müzakere edilmesini asla gündeme getirmemiştir. Bu hukuksal açıdan da böyledir, ulusal çıkarlar açısından da böyledir. Ama maalesef sayın Akıncı ilk kez, bizim uluslararası antlaşmalarla elde ettiğimiz ve Kıbrıs Türk halkını cemaat statüsünden bir halk statüsüne dönüşmesini maalesef tartışma konusu yapmıştır. Biz maalesef, Crans Montana (Cenevre, Temmuz 2017) sürecinde Rumların sıfır asker, sıfır garanti anlayışı temelinde ileri sürdükleri tezlerini kabul eder noktaya geldik. Biz aşamalı bir süreçle Kıbrıs’ta garantilerin kaldırılması ve yine aşamalı bir süreçle askeri varlığın azaltılması veya sonlandırılması şeklinde çok ciddi bir taviz verdik. Bunların gerçekleşmesi halinde Kıbrıs’taki Türk varlığının sonunun gelmesi, Türkiye’nin Anamur sahillerinin Rum egemenliğine girmesi ve kaybedilmesi demektir” diye konuştu.

Emekli Ankara Büyükelçisi Ahmet Zeki Bulunç’un ardından Emekli Büyükelçi ve eski CHP Milletvekili Onur Öymen ve avukat Oktay Çınar gündem konuşmasını yaptı.

yukarı çık