Sitesağsabit

Pazarda fiyatlar uçtu

İki hafta öncesine kadar 3 liradan satılan domates bu hafta tezgâhlarda 5 liradan satışa sunuluyor. Vatandaşlar, “İki hafta içinde bir domatese bu kadar zam nasıl gelir. Bu insanlar ne yiyip ne içecekler. Bu mevsimde domates bu fiyattan satılıyorsa ilerleyen gülerde kaç liradan satılacak” diyerek domates fiyatlarındaki artışa tepkilerini gösterdiler.

ZAM ŞAMPİYONU DOMATES

Pazarcı esnafı, üretim maliyetlerinin artması ve mazota gelen zamlar sebebiyle sebze ve meyve fiyatlarının yükseldiğini ve bu nedenle semt pazarının alışveriş yapanlarla değil dolaşmaya gelenlerle dolu olduğunu ifade etti.

Pazaryerinde bu hafta vatandaşlar kadar pazarcı esnafının da dertli olduğunu dile getiren pazarcı Hüseyin Demir, “55 yıldır pazarcılık yapıyorum. Bu mesleğe başladığımda 16 yaşındaydım. Biz çok ekonomik krizler gördük ama bu sene ki bizi oldukça etkiledi. Anamur’un büyük ve kalabalık pazarı olan Cumartesi pazarı bile son iki haftadır durgunluk yaşanıyor. Fiyatların yükselmesi pazar piyasasını etkiledi. 2 hafta önce 2 -3 lira olan domates bu hafta en kötüsü 4 liradan satılıyor. Bu yılki ekonomik kriz üreticiyi, pazar esnafını ve tüketiciyi çok fazla etkiledi. Vatandaş daha önce kilo kilo alırken şimdi ise taneyle almaya başladı. Armudu 4, biberi 4, eriği 3, elmayı 3, limonu 3, salatalığı 3, çeri domatesini 7, üzümü ise 5 liradan satıyoruz.”

Pazarda fiyatlar uçtu
Pazarda fiyatlar uçtu
Pazarda fiyatlar uçtu
Pazarda fiyatlar uçtu
yukarı çık