Sitesağsabit

Okul açılışında gerginlik yaşandı

Okul bahçesinde düzenlenen törende, Milli Eğitim Bakanlığı'nın eğitim politikasını destekleyen konuşma yapan Anamur Milli Eğitim Müdürü Aziz Dağıstan, "Anamur'da daha önce bir özel okul açılırken, bir öğretmenim ‘Benim sınıfım da okulum da bilgisayarlı’ dedi. Yani argüman olarak bilgisayarı gösterdi. Ama şu anda Milli Eğitim, bilgi teknolojisini de açtı. Bütün sınıfları, Akıllı Tahta Fatih Projesi ile doldurdu. Bütün sınıflarımız eğitime o şekilde devam ediyor" diye konuştu. Dağıstan konuşmasının devamında, özel okulların yapılmasını ve bu okullara öğrenci gönderecek velilerin mevcut olmasını, Türkiye'de ekonominin iyiye gitmesine bağladı.

BAŞKAN BALLI’DAN 'SİYASET YAPIYORSUN' TEPKİSİ

Bozyazı Belediye Başkanı Mehmet Ballı ise konuşmasında Anamur Milli Eğitim Müdürü Aziz Dağıstan’a tepki gösterdi. Belediye Başkanı Ballı, şöyle dedi: “Şimdi biz siyasetçi olarak görülürüz. Söylediğimiz her şey siyasetçi ağzından çıkar gibi söylenir. Biz siyasetçi gibi konuşmayalım. Emekli öğretmen gibi konuşayım ben. Milli Eğitim Müdürüm zaten siyasetçi gibi konuştu. Ancak, şunu belirteyim; Böyle bahçesi olan, çocukların stresini atacağı ama sporla ama birbirini kovalayarak şu veya bu etkinlikle faaliyet göstereceği okullara hasret kaldık günümüzde. Memleketi yönetenler nasıl isterse öyle yönetsin. Necdet Sevinç; ‘Memleketin geleceğini de memleketin nimetlerinden faydalananlar düşünsün’ der. Ben de aynı görüşteyim. Ama şunu da herkes görsün. Bir apartman katına yapılmış falan lise başka bir apartman katına yapılmış feşmekan ilkokulu, buyurun cenaze namazına. TEOG'ta soruların kolaylaştırılarak 15 bin öğrencinin birinci gelmesi normal değil. Bu ne kardeşim ya?” diye konuştu.

Ballı’nın bu çıkışı üzerine Anamur Milli Eğitim Müdürü Dağıstan, “Çok mu dokundu?” diyerek seslendi. Gerginlik daha fazla büyümedi. Okulun açılışı, bu gergin konuşmanın ardından Anamur Müftüsü Zeynal Abidin Çınar'ın duası ve protokolün kurdeleyi kesmesi ile gerçekleşti.

2013 yılı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarında, CHP İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Ali Öztürk, Anamur Milli Eğitim Müdürü Aziz Dağıstan'ın siyasi konuşma yaptığını ileri sürerek üzerine yürümüştü. Öztürk'ü polisler engellemişti.

Okul açılışında gerginlik yaşandı
yukarı çık