Sitesağsabit

Muz fiyatları yükselişe geçti

Hasat döneminde kilogramı 2 liradan satılan muzun fiyatı, üreticinin elinde ürün kalmaması nedeniyle 4 liraya kadar yükseldi.

Anamur Ziraat Odası Başkanı Şeref Gümüş, yaptığı açıklamada, fiyatların bu kadar yükselmesine, bu yıl muz seralarında yaşanan hasat düşüklüğünün sebep olduğunu vurguladı. Üreticilerin çoğunluğunun ellerindeki muzu sattığını dile getiren Gümüş, pazara arz edilen ürün miktarının azalmasıyla fiyatların yükselişe geçtiğini ifade etti.

Ersoy Kocaoğlu (48) isimli bir üretici, halkın ana gelir kapısı olarak gördüğü muz hasadında sona yaklaşılması nedeniyle fiyatların yükseldiğini belirterek, “Şu an fiyatlar 4 lira civarında ama bizi tatmin etmiyor. Çünkü hasat bitti fiyatlar öyle yükseldi. Seralarda 3-5 dal muz var. Bunları satsak da para kazandırmaz. O yüzden bu fiyatların hasadın başlamasıyla birlikte sonuna kadar devam etmesini istiyoruz. Üretici de muzunu bu şekilde iyi fiyata satarsa serasında daha iyi kimya kullanır daha iyi işçilik yapar. Muz şu an 10 lira olmuş üreticiye hiçbir faydası olmaz” diye konuştu.

Muz fiyatları yükselişe geçti
Muz fiyatları yükselişe geçti
Muz fiyatları yükselişe geçti
yukarı çık