Sitesağsabit

Muz fiyatları düştü

Daha düne kadar 2.8 ile 2,9 lira arasında seyreden yeşil muz fiyatlarının önce 2,6, daha sonra da 2,5 liraya kadar düşmesi üreticiyi şaşkına çevirdi. Anamur’da yaklaşık 120 bin dekar alanda üretimi yapılan muz fiyatlarının düşmesi nedeniyle üretici yeni arayışlara girmeye başladı.

Muz fiyatlarının düşmesinin en büyük nedeni, muz ithal eden ithalatçının elindeki çikita muzlarına olan talep yerine tüketicinin yerli muzu tercih etmesi sonucu sıkıntı yaşamaya başladı. Bu sıkıntıları aşabilmek için ithalatçı firmalar yerli muzun en yoğun şekilde hasat edildiği bugünlerde fiyatları aşağıya çekme kararı aldı. Bu hamleyle yerli muzun direncini kırmayı amaçlayan ithalatçı firmalar amacına ulaşmış görünüyor. Bu arada ithalatçı firmaların yerli muzu çökertmek için gümrüklerde tonaj ve fatura hilesine başvurarak ithal muzu daha ucuza piyasaya sürdüğü iddia ediliyor. Bu sıkıntının şubat ayına kadar süreceği tahmin ediliyor. Bu büyük sorunun çözümü için Anamur Muz Üreticileri Birliğinin biran önce Bakanlık nezdinde girişimde bulunması isteniyor.

Anamur Kaymakamlığı da bu konuya duyarsız kalmadı. Önümüzdeki pazartesi günü gelen yoğun şikayetler üzerine üreticilerle ve sivil toplum kuruluşlarıyla toplantı yapma kararı aldı.

Muz fiyatları düştü
yukarı çık