Sitesağsabit

Anamur’da balık tezgahları şenlendi

Anamur ve Bozyazı’da denize açılarak balıkçılık yapan Kurtuluş Köse, yasağın kalkmasıyla beraber balık tezgahlarının da dolmaya başladığını söyledi. Tezgahların dolmasıyla birlikte balık fiyatlarının düştüğünü belirten Köse, “Geçtiğimiz aylarda el yakan balık fiyatları yarı yarıya düştü. Vatandaşlar da balığa rağbet göstermeye başladı. Her çeşit balık şu anda tezgahlarımızda var. Barbun, çupra, levrek, kefal, istavrit, mezgit, kalamar, karides, mercan, karakulak, libsoz, tonga, mercan gibi her çeşit balık Anamur denizinden avlanmaktadır. Yani denizde bulunan bütün balık çeşitleri gelmeye başladı. Önümüzdeki günlerde bolluk daha da artacaktır.” dedi.

Akdeniz’in balık çeşitliliği açısından iyi bir konuma sahip olduğunu vurgulayan Köse, “Balıklarımız şu anda güzel. Vatandaşlarımız eylül, ekim ve kasım aylarını çok iyi değerlendirsinler. Bu aylar sezonun ilk ayları olduğu için bu aylarda fiyatlar çok uygun olur. 15 liradan başlayıp 70-80 liraya kadar balıklarımız bulunmaktadır. Balık sağlıktır, vitamindir. Şu anda dünyada doğal olarak kalmış belki de tek yiyeceğimiz balıktır. Omega 3 ve 6 açısından zengin, fosfor açısından zengin.” diye konuştu.

ANAMUR’DA BALIK FİYATLARI

Anamur’da, tezgahlarda kilogram fiyatlarına göre barbun 20, çupra 32, levrek 35, kefal 15, istavrit 15, mezgit 40, kalamar 50, karides 45, mercan 20, karakulak 38, libsoz 25, tonga 60 liradan satılırken mercan ise 20 liradan alıcı buluyor.

Anamur’da balık tezgahları şenlendi
Anamur’da balık tezgahları şenlendi
yukarı çık