Sitesağsabit

Anamur zeytinyağı ihraç edecek

Adem Koç, Ankara’da Kazakistan Büyükelçisi Abzal Saparbekuly ve Kazakistan Cumhuriyeti Müsteşarı Arnur Mukhametkarim ile zeytinyağı ihracatı ve bir takım yatırımlar için görüşmeler yaptığını söyledi.

Kazakistan’a zeytinyağı ihracatı konusunda prensipte anlaştıklarını belirten Koç, “Ramazan bayramının adından Kazakistan Büyükelçisini ve Tarım Bakanını Anamur’da misafir ederek zeytinyağı üretimi ile ilgili bilgi vereceğiz. Bu ziyaretin ardından yatırım konusunu yerinde incelemek üzere Kazakistan’a giderek orada temaslarda bulunacağız. Amacımız Anamur’da muz ve çileğe alternatif bir üretim ve pazarlama alanı oluşturarak hem ilçe ekonomisine hem de istihdama katkı sağlamak. Ayrıca orada yapacağımız yatırımlarda başarı sağlayarak benzer yatırımlara öncü olmayı istiyoruz.”

Zeytinin stratejik bir ürün olduğu bilinciyle hareket ettiklerini söyleyen Koç, “Anamur ve çevresinin zeytinyağını diğer fabrikalardan daha yüksek fiyat vererek satın aldık. Gazipaşa’da zeytinyağı 9 ile 12 liraya alınırken biz asidine bakmaksızın 14 liraya aldık. Hem çiftçimizin üründen daha fazla gelir elde etmesine katkı sağladık hem de daha fazla üretmeye teşvik ettik. Anamur’da zeytin üretiminin daha da artması için elimizden geleni yapıyoruz, yapacağız. Zeytinin stratejik bir ürün olduğu bilinciyle bu konuda ilçemizde ilerleme sağlanması için çaba sarf ediyoruz” şeklinde konuştu.

Anamur zeytinyağı ihraç edecek
yukarı çık